MOWA CIAŁA – WSTĘP

mowa ciałaArtykuł ten będzie początkiem dłuższej serii opracowań na temat mowy ciała. Sądzę, że jest to temat godny poświęcenia mojego czasu, a większość ludzi, podobnie do mnie jeszcze kilka dni temu, nie zdawało sobie sprawy z istoty oddziaływania jej na nasze życie. Korelując do nazwy mojej domeny zacząć chciałbym od pewnego eksperymentu. Polegał on na tym, że na końcu długiego holu hotelowego umieszczono lustro, ponadto na suficie zawieszono duże rośliny zwisające do 1,5m od podłogi. Tak więc, wchodząc do tego holu miało się wrażenie, że inna osoba robi dokładnie to samo po drugiej stronie. Osoba ta miała ok. 5-6 sekund na obserwację „tej drugiej” zanim skręciła w lewo do recepcji [dzięki roślinom w odbiciu nie było widać twarzy]. Wyniki były dość szokujące, gdyż całe 85% mężczyzn nie rozpoznało tej „drugiej osoby”, w przypadku kobiet współczynnik ten wyniósł „jedynie” 58%.

Liczne badania wykazują, że człowiekowi wypowiedzenie 1 zdania zajmuje średnio tylko 2,5 sekundy. Ponadto z wyliczeń wynika, że w ciągu całego dnia [1440 minut] używamy mowy przez ok. 10-11 minut. Ponadto w naszym zasięgu słów znajduje się ok. 250 tysięcy wyrazów.

Zaciekawiła mnie również postać Ray’a Birdwhistell’a, szanowanego antropologa zajmującego się mową ciała. Potrafił on na podstawie samych gestów stwierdzić jakim językiem dana osoba mówi. Z łatwością przychodziło mu oczywiście odgadnięcie o czym ta osoba aktualnie mówi, a także przewidzenie gestów słuchając jedynie danej rozmowy.

W związku z odczytywaniem tematu rozmowy przeprowadzono eksperyment, mający na celu porównanie skuteczności odgadnięcia tematu rozmówców. Badanym puszczano krótki film rozmowy kobiety z mężczyzną [bez głosu]. Okazuje się, że osoby płci żeńskiej potrafiły określić temat rozmowy przez 87% czasu, płci męskiej zaś jedynie przez 42%. Dowodzi to faktowi, że kobietom łatwiej jest rozszyfrowywanie mowy ciała, aniżeli dzieje się to w przypadku mężczyzn. Potwierdzone jest to również poprzez tomografię mózgu, okazuje się, że w mózgu kobiet znajduje się od 14 do 16 obszarów służących do oceny zachowania innych, u mężczyzn obszarów tych znaleźć można jedynie od 4 do 6.

W kolejnym artykule opiszę znaczenie uścisku dłoni w relacjach międzyosobniczych.

Źródło:

Allan i Barbara Pease „Mowa ciała”

2 odpowiedzi na MOWA CIAŁA – WSTĘP

  1. StrefyRozwoju pisze:

    Nasze ciało komunikuje się za pomocą gestów, mimiki i postawy nie tylko z innymi ludźmi, ale też z naszym własnym mózgiem. I co najciekawsze – potrafi go oszukiwać. Przykładem jest wyjście w słoneczny dzień na spacer. Może się okazać, że taka przechadzka nie poprawi nam wcale nastroju, ale skutecznie go pogorszy. Dlaczego? Mrużąc oczy, ściągamy brwi i robimy „marsową minę”. Mięśnie przesyłają informację o tym do mózgu i czujemy negatywne emocje (bardzo ciekawie pisze o wpływie mowy ciała na nastrój Alex Korb w serwisie Psychology Today).

  2. AN pisze:

    Mowa ciała to niezwykle ciekawe zagadnienie. W tej notce, szczególnie zainteresowała mnie postać Ray’a Birdwhistell’a poznającego po mowie ciała język mówcy. Nie słyszałam wcześniej tym panu ;-)

    Życzę powodzenia i pozdrawiam z bloga poświęconego psychologii reklamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>