ROLA WZROKU W MOWIE CIAŁA

Wzrok - mowa ciałaWzrok odgrywa niebanalną rolę w wysyłaniu sygnałów niewerbalnych. Jest potężnym narzędziem wykorzystywanym przez ludzi od wieków. Ale czy zawsze potrafimy odczytać te sygnały właściwie?

Rozszerzanie/zwężanie się źrenic

Rozszerzające się źrenice oznaczają ekscytację lub wyższy stan pobudzenia danej osoby. Zwężające się zaś zły nastrój i znudzenie.

Eckhard Hess, pionier w pomiarowych badaniach źrenic, odkrył powyższy fakt, udowadniając to prostym eksperymentem na którym pokazywano heteroseksualnym mężczyznom nagie zdjęcia kobiet. Owe zdjęcia na tyle ożywiły badanych, że ich źrenice wyraźnie się rozszerzyły. Odwrotny efekt Hess uzyskał pokazując fotografie osób tej samej płci.

Warto też dodać, że oczy o powiększonych źrenicach wydają się dużo bardziej atrakcyjne i namiętne.

Uniesione brwi

Uniesione brwi są sygnałem przywitania lub miłego zaskoczenia. Połączone z uśmiechem zapewnić Ci mogą nawet rozmowę z osobą, której nigdy wcześniej nie widziałeś. Sygnał ten wykorzystują też małpy człekokształtne, co dowodzi, że jest to sygnał wrodzony.

Kłamcy, a unikanie wzroku

Wydawać by się mogło, że kłamcy unikają kontaktu wzrokowego… Że nie chcą na nas spoglądać, gdyż wiedzą, że moglibyśmy wyczytać z ich oczu okrutne kłamstwo, jakim próbują nas omamić. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że aż 70% kłamców utrzymuję stały kontakt wzrokowy, zachowując się tym samym odwrotnie, aniżeli byśmy tego oczekiwali. Kobiety dużo lepiej wychwytywały kłamstwa, odsetek wyniósł 35%, mężczyzn zaś tylko 15. Spowodowane to być mogło bardziej intuicyjnymi mózgami kobiet, które częściej zwracały uwagę nie tylko na oczy, ale też na zmiany głosu, ruchy rąk/nóg.

Intymne spojrzenia

Kobiety zaopatrzone są w widzenie obwodowe, co znaczy, że widzą z dosłownie dużo szerszej perspektywy. Lunetowe widzenie mężczyzn przysparza wielu kłopotów, gdy chcemy choć na chwilę odwrócić wzrok i spojrzeć na piękne, kobiece krągłości. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku.

Kierunek patrzenia

Ruch gałek ocznych zdradzić może na czym w danym momencie skupia się nasz umysł. Amerykańscy psychologowie, GrindlerBandler opracowali tą technikę znaną jako programowanie neurolingwistyczne. A więc:

 1. Spojrzenie w górę – przypominanie sobie obrazu.
 2. Spojrzenie w bok - przypominanie sobie dźwięku. Dodatkowo głowa delikatnie się odchyla „nastawiając ucha”.
 3. Opuszczenie wzroku prawo – przypominanie sobie uczucia/emocji.
 4. Opuszczenie wzroku w lewo - mówienie do siebie w myślach.

Jak rozpoznać kłamcę?

O kłamstwie z mowy ciała związanej ze wzrokiem możemy dowiedzieć się z:

 1. Częstszego mrugania.
 2. Łzawienia oczu.
 3. Podczas wymyślania kłamstwa źrenice się zwężają, podczas jego mówienia zaś rozszerzają.
 4. Ucieczka ze wzrokiem.

Im większe jest napięcie tym prościej odczytać mowę ciała.

Źródło:

Allan i Barbara Pease „Mowa ciała”

2 odpowiedzi na ROLA WZROKU W MOWIE CIAŁA

 1. Paweł pisze:

  Zgodzę się z przedmówcą, rózni ludzie rożnie reagują kłamiąc. Jeśli widzimy ich po raz pierwszy będzie problem z odróżnieniem prawdy od kłamstwa.

 2. Radek pisze:

  Jeżeli nie znamy typowych zachowań danego człowieka, to niemożliwym jest stwierdzenie czy ktoś kłamie czy nie. W związku z tym wszystko będzie zleżało od tego czy jesteśmy dobrymi obserwatorami. Bo najważniejsze jest tutaj nie jakieś konkretne zachowanie, ale jego odchylenie od normy w momencie kłamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>