ROLA UŚCISKU DŁONI W MOWIE CIAŁA

W poprzednim artykule opisałem kilka wstępnych informacji dotyczących mowy ciała, a także kilka ciekawych eksperymentów, z którymi warto się zapoznać. Tym razem zamierzam uzmysłowić Wam, jak istotny podczas dwojgiem ludzi jest uścisk dłoni. Zanim jednak przejdę do konkretnych przykładów chciałbym przedstawić 4 proste postawy, zdradzające nasze nastawienie bądź zamiary:

 1. Zwrócenie wnętrz dłoni w kierunku rozmówcy – oznacza one, że ktoś jest do nas nastawiony przychylnie, chciałby się z czegoś zwierzyć bądź za coś przeprosić. Jest to oczywiście gest całkowicie nieświadomy, ale bardzo, bardzo często używany. Można by dojść do wniosku, że okazując otwarte dłonie, bez problemu będę mógł każdego okłamać. Nie jest to takie proste, zdradzają nas bowiem inne niekontrolowane gesty, które szybko wyjawią nasze kłamstwo.
 2. Trzymanie rąk z kieszeni – jest to częsty mechanizm obronny, zazwyczaj wśród mężczyzn.
 3. Skierowanie wnętrza dłoni ku dołowi – kojarzy się ono z władzą i kontrolą. Ludzie stosujący ten gest posiadają zazwyczaj cechy przywódcze lub uważają się za lepszych. Trudno jest wywrzeć przyjazną relację z rozmówcą stosując ten gest. Powszechnie znaną osobą stosującą ten manewr jest Adolf Hitler.
 4. Wyciągnięty palec wskazujący – jest to jeszcze bardziej irytujący gest aniżeli ten opisany wyżej. Przeprowadzony został eksperyment, w którym badano nastawienie widowni do mówców stosujących wybrane gesty opisane wyżej. Okazało się, że Ci, którzy kierowali otwarte dłonie skierowane ku górze otrzymali aż 84% pozytywnych opinii. Współczynnik ten wyniósł 52%, gdy stosowano gest dłoni skierowanych ku dołowi. Natomiast mówcy, którzy wykorzystywali wyciągnięty wskazujący palec otrzymali jedynie 28% pozytywnych opinii. Oprócz tego ciekawą informacją jest fakt, iż czym procent ten był niższy, tym słuchacze mniej zapamiętali z wykładu.

Przejmowanie kontroli za pomocą uścisku dłoni to bardzo częsty manewr wśród polityków, zarządców firm lub osób komercyjnych. Często zdarza się, że i w życiu codziennym natykamy się na takie zachowania, czasem są one niekontrolowane, ale można wyczytać z nich dość dużo.

Osoby dominujące często podają dłoń z wnętrzem skierowanym ku dołowi, odwrotnie rzecz ma się w przypadku osoby uległej… Przy podawaniu dłoni komuś, kto próbuje nas zdominować często towarzyszy niezbyt przyjazna atmosfera. Nic dziwnego, osoba taka czuję się od nas „lepsza” i sądzi, że może nad nami dominować.

Często dochodzi również do tzw. „rękawicy„, jest to uścisk dłoni wsparty nałożeniem na obie drugiej. Stosuje się go w celu całkowitego zdominowania drugiej osoby lub jako bardzo serdecznego powitania, ale tylko wśród dobrych przyjaciół.

Wyróżnić możemy 8 typów uścisków dłoni:

 1. Śnięta ryba – czyli uścisk lepiej i zimnej dłoni.
 2. Imadło – powstaje, gdy ktoś próbuje nas zdominować. Polega na mocnym uścisku z dłonią skierowaną ku dołowi oraz kilkoma gwałtownymi potrząśnięciami.
 3. Łamacz kości – jak sama nazwa wskazuje polega na nieumiarkowanie silnym uścisku.
 4. Chwyt za palce – polega to na tym, że wykonawca uścisku nie trafia w dłoń i chwyta za palce swojego celu.
 5. Sztywna, prosta ręka – również z dłonią skierowaną ku dołowi, uścisk stosowany przez osoby agresywne, które nie mają zamiaru wpuścić nas we własną przestrzeń osobistą.
 6. Szarpanie ręki - polega na ciągnięciu ręki we własnym kierunku.
 7. Potrząsanie ręki – jest to seria szybkich i gwałtownych potrząśnięć pionowych w górę i w dół.
 8. Uścisk holenderski – bardzo podobny do uścisku „śniętej ryby”, choć o nieco mniej lepkiej dłoni, która jest trochę bardziej sztywna.

Warto poobserwować i eksperymentować z uściskami dłoni, bo jak każdy dobrze wie, praktyka czyni mistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>